نهمین کنگره ملی مهندسی عمران , 2016-05-10

عنوان : ( مزایای زیست‌محیطی کاربرد پساب خروجی تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری در تولید بتن غیرمسلح (مطالعه موردی؛ کاربرد پساب تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اولنگ مشهد) )

نویسندگان: حسین حسین دخت , شهناز دانش , محمدرضا توکلی زاده , مصطفی قلی زاده ,
فایل: Full Text

استناددهی: BibTeX | EndNote

چکیده

توسعه صنعت ساخت و ساز و گسترش استفاده از بتن به عنوان یکی از مصالح پرکاربرد در این صنعت، مطالعه و بررسی اثرات و مخاطرات زیست محیطی را در این حوزه و در بخش های مختلف این فرآیند ضروری می سازد. ارزیابی چرخه عمر به عنوان یکی از ملاک های مهم و کارا در بررسی مخاطرات زیست محیطی پدیده ها و فرآیندهای حاصل از فعالیت‌های انسانی مطرح است. در پژوهش حاضر به بررسی مزایای زیست‌محیطی کاربرد پساب خروجی از تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری به عنوان جایگزین آب اختلاط در تولید بتن غیرمسلح براساس ارزیابی چرخه عمر پرداخته‌شده‌است. نتایج این پژوهش نشان داد که کاربرد پساب در تولید بتن غیرمسلح، ضمن بهبود بعضی از شاخص‌های عملکردی بتن از قبیل کارایی و مقاومت فشاری بتن، امکان صرفه‌جویی در مصرف منابع آب تازه و مدیریت منابع آبی موجود را فراهم می‌آورد. از سوی دیگر، با جایگزینی آب اختلاط بتن غیرمسلح با پساب، در هر میلیون مترمکعب بتن می‌توان از انتشار گازهای گلخانه‌ای به میزان 90 مگاتن معادل CO2 جلوگیری و نیز در مصرف انرژی الکتریکی به میزان 100 مگاوات ساعت صرفه‌جویی کرد.

کلمات کلیدی

, ارزیابی چرخه‌ی عمر, پساب شهری, بتن غیرمسلح, آب اختلاط, مدیریت منابع آب
برای دانلود از شناسه و رمز عبور پرتال پویا استفاده کنید.

@inproceedings{paperid:1058031,
author = {حسین دخت, حسین and دانش, شهناز and توکلی زاده, محمدرضا and قلی زاده, مصطفی},
title = {مزایای زیست‌محیطی کاربرد پساب خروجی تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری در تولید بتن غیرمسلح (مطالعه موردی؛ کاربرد پساب تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اولنگ مشهد)},
booktitle = {نهمین کنگره ملی مهندسی عمران},
year = {2016},
location = {مشهد, ايران},
keywords = {ارزیابی چرخه‌ی عمر، پساب شهری، بتن غیرمسلح، آب اختلاط، مدیریت منابع آب},
}

[Download]

%0 Conference Proceedings
%T مزایای زیست‌محیطی کاربرد پساب خروجی تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری در تولید بتن غیرمسلح (مطالعه موردی؛ کاربرد پساب تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اولنگ مشهد)
%A حسین دخت, حسین
%A دانش, شهناز
%A توکلی زاده, محمدرضا
%A قلی زاده, مصطفی
%J نهمین کنگره ملی مهندسی عمران
%D 2016

[Download]